Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Najhoršie finančné zdravie má Myjava, najlepšie Svätý Jur (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Máte korektné dáta?

Z akých dát vychádza INEKO? Nezdá sa mi hospodárenie MČ Devín, keď si porovnám rok 2018 a r.2017, je tam zníženie dlhu o 1000% ( r.2018-393,8%m v r. 2017 bol celkový dlh 1307,8%)
http://www.hospodarenieobci.sk...
http://www.hospodarenieobci.sk...


Sedia tie údaje, ale sú "od brucha"?
 

Dobrý deň,

údaje nám poskytuje Ministerstvo financií SR, takže tieto hodnoty pochádzajú priamo od nich. Ak máte záujem, môžem Vám preposlať pre "kontrolu" zdrojové súbory o zadlžení obcí za roky 2017 a 2018 v pôvodnej podobe, teda tak, ako nám ich poskytlo MF SR - v prípade, že máte záujem, len napíšte mail na adresu uvedenú na portáli o hospodárení samospráv. S pozdravom Matej Tunega, INEKO
 

 

Ďakujem, nepotrebujem tie dáta. Ale 1000% rozdiel vo výške dlhu keďže nedošlo k oddlženiu Devína je určite chyba. Možno na strane MF SR.
 

 

ekonomka v modrom kameni sa sama v mediach priznala, ze pri zostavovani statistickeho vykazu urobila chybu. udajne posunula jednu hodnotu o riadok nizsie. z coho potom zostavili tento vedecky material? overil to niekto? mozno by jej stacilo len zavolat.

no ak je to pravda, aku hodnotu maju potom podobne vystupy? :-)))
 

vedecky material z OFICIALNYCH cisel

Na Slovensku je cca 140 miest (celkove cca 3000 obci) a vsetky poskytuju OFICIALNE udaje Ministerstvu financii. Viem si predstavit, ze ministerstvo obcas skontroluje nejaky vykaz, maju na to predsa ludi.

Treba zdoraznit, ze cisla neziskala neziskovka vlastnym dotazníkom ani telefonátmi na urady a ani spionazou - ale jednoducho si ich vypytala od uradu, ktory ich poklada za spravne.

Preto pri analyze stavu hospodarenia z OFICIALNYCH podkladov ani nebol dovod na to, aby neziskovka hlbala, ktore z tych tisicok cisel su OK a ktore su cucnute z prsta resp. posunute o riadok a volala tisickam ludi, ci nahodou nemaju v OFICIALNOM vykaze preklep.

Kedze sa vsak zverejnenim tychto cisel ukazalo, ze nie vsetko sedi, predpokladam, ze aj ministerstvo aj neziskovka urobia navyse analyzu ich spravnosti - ale to je uz iny typ prace. Az to upracu, budu moct povedat nielen o OFICIALNYCH cislach ale aj o realite.
 

isteze nie,

ale ak autorka sama medializovala svoju chybu, stacilo si to overit JEDINYM telefonatom. a nasledne vydat opraveny material.

ja sa na tom len bavim. sam som bol roky dodavatelom podobnych "statistickych vykazov". a nielen podla seba, ale aj podla skusenosti s kolegami na sirokom okoli najlepsie viem, ake hausnumera sme im tam nasilu, povinne a zadarmo dodavali (na akykolvek udaj od nich ku sebe vtedy ziadali zadat objednavku a uhradit fakturu...). pritom to takmer vsetko mali uz zachytene na niekolkych svojich statnych serveroch, stacilo si to stiahnut. a mozno aj so sumarmi.
no co im napriklad napisat na poziadavku, kolko nafty som spalil v autobusoch? ak nemam ani kolobezku.
alebo kolko mam tehotnych zien. do tej kolonky som vpisoval, ze rad. ale odmietli sa mi nechat skontrolovat, osobne. a co sam neskontrolujem, to nepodpisem! :-)
 

 

Devín žiaľ ešte nemá zverejnený záverečný účet za rok 2018 - to je pre nás jediný ozaj dôveryhodný dokument, cez ktorý sa to bude dať overiť. Každopádne MF SR má také údaje ako uvádzame. Ste si istý, že nedošlo k parciálnemu zníženiu dlhu? Svojho času sa totiž o tom aj písalo, že sa to možno (do určitej miery) udeje: https://bratislava.sme.sk/c/20...
 

 

Pán Tunega, viem o tomto rokovaní, ale pokiaľ mám informácie nič sa zatiaľ neudialo. Počkáme na záverečné hospodárenie Devína a budeme múdrejší.
 

 

Keď si všimnete, že vyšiel záverečný účet, budem vďačný, ak nás na to upozorníte mailom na obce@ineko.sk. Ďakujem a prajem príjemný deň.
 
Hodnoť

 

Podla mna su tam nejake chyby. Pozrel som si Malacky a napr. za "zavazky aspon 60 dni po splatnosti" ma 3 body zo 6, hoci tam svieti 0%. V metodike uvedene "Ak je výška záväzkov obce (VÚC) aspoň 60 dní po splatnosti presne na úrovni 0 eur resp. 0 %, je jej pridelené skóre 6."
 

 

Dobrý deň, v prípade Malaciek je to tak, že v skutočnosti dlhé roky majú isté záväzky viac ako 60 dní po lehote splatností, avšak je to cca 0,03 % ročných príjmov, čo sa doteraz zobrazovalo na portáli ako 0,0 % (pretože doteraz sme zaokrúhlovali ukazovatele uvádzané v percentách na 1 desatinné miesto).

Zákon vyžaduje, aby boli tieto záväzky v nulovej výške, už aj malé prekročenie je z pohľadu zákona problém a to reflektujeme tým, ako je naša metodika postavená (presné prideľovanie bodov sa dá pozrieť v sekcii metodika). Každopádne aj malá hodnota týchto záväzkov je dosť penalizovaná.

Chyba tam teda nie je, len bolo mätúce to, že používateľ videl hodnotu 0,0 % napriek tomu, že skutočná hodnota bola 0,03 %. Ďakujeme za pripomienku, na jej základe sme to upravili tak, že sa pri záväzkoch po lehote splatnosti v prípade potreby zobrazí viac desatinných miest.
 


Najčítanejšie


 1. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv... 2 640
 2. Miroslav Babič: Prepojenie Valla na dodávateľa predražených rúšok je veľmi nápadné 1 244
 3. Juraj Štubniak: Otázky na pána premiéra 1. 1 001
 4. Július Kovács: Obchodníci so smrťou oháňajúci sa národom a náboženstvom. 374
 5. Branislav Gröhling: Takto tečú peniaze do našich škôl 270
 6. Marian Baran: Domáca šunka 258
 7. Věra Tepličková: My chceme Blahu! My chceme Blahu! My chceme Blahu! 234
 8. Michal Porubän: Vyzývam tretí sektor v čase pandémie alebo ako poslanec Blaha dezinformuje a šíri nenávisť 220
 9. Anežka Gernešiová: Ako riešili pandémiu v minulosti? 162
 10. Miroslav Babič: Ako to bolo s nákupom rúšok pre Bratislavu cez Team Vallo? 151

Rebríčky článkov


 1. Martin Žilinčík: Orbánistan pritvrdzuje
 2. Miroslav Iliaš: Kresťania za odluku cirkvi (náboženstva) od štátu
 3. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv...
 4. Štefan Vidlár: Na Poňiky
 5. Viliam Majda: Bieda ŽSR
 6. Vladimír Hatara: Matovičov pokus "death free"
 7. Miroslav Sabol: Byť pripravený znamená aj poriadne dezinfikovať povrchy.
 8. Martin Fletcher: Poletíme? Živě ve verzi Rudolf plus dva – v pondělí 6. dubna v #kulturažije na Mall.tv
 9. Zuza Ferenczová: JEDNO BLEDOMODRÉ OKO / denník korona vírusu 11
 10. Roman Hutira: Zo Sydney sa presťahoval do Šaľe a je mu dobre!


Už ste čítali?