Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kam na základnú školu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Kam na základnú školu?

Na základe Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím deti telesne postihnuté a postihnuté poruchami učenia, správania, hyperaktívne deti, autisti, deti so sydrómom ADHD a inými ľahšími mentálnymi poruchami a tak isto ani deti zo sociálne znevýhodneného a málo podnetného prostredia nesmú byť vylúčené zo všeobecného systému vzdelávania a majú právo na prístup k vzdelaniu na rovnakom základe s ostatnými v spoločenstve, v ktorom žijú. Takéto deti sa teda majú vzdelávajú a vychovávajú v bežných školách. Povinnosťou ministerstva školstva je naplniť literu Dohovoru ale aj zákonov. No problém je v tom, že verejné školy na to pripravené nie sú.

Dôsledky týchto práv však za momentálnej situácie v slovenskom verejnom školstve hrozia katastrofou. No zároveň sa stali trhovou príležitosťou pre neverejné školy, teda pre cirkevné a súkromné školy. Vo verejných školách totiž súbežne zo zavádzaním litery Dohody narastá koncentrácia žiakov s poruchami správania a učenia a rôznymi telesnými a mentálnymi postihnutiami, detí zo sociálne znevýhodneného a málo podnetného prostredia, pretože verejné školy sú povinné prijímať. Neverejné školy takúto povinnosť nemajú a úspešne sa jej môžu brániť nefinančnými a finančnými prekážkami.

Treba otvorene povedať, že popri istej časti odborníkov a rodičov, ktorí i napriek nepripravenosti verejných škôl integráciu schvaľujú, existuje aj veľká skupina rodičov, ktorí sú zásadne proti integrácii. Neželajú si integráciu, lebo si nechcú, aby ich výchova a vzdelávanie ich zdravého dieťaťa bolo akýkoľvek spôsobom spomaľované, ba i ohrozované.
Ako sa obava rodičov (aj keď to z nich otvorene máloktorý prizná) ktorí si neželajú, aby ich dieťa chodilo do verejnej školy s integrovanými žiakmi, a využívajú všetky možnosti, aby svoje dieťa do verejnej školy nedali alebo aby ho z nej čo najskôr dostali preč. Preto je taký ohromný dopyt po osemročných gymnáziách, súkromných a cirkevných základných a stredných školách. Práve preto veľká časť verejnosti volá po úplnej liberalizácii školstva, aby mohli vznikať ďalšie súkromné a verejné školy. A práve preto sa ministerstvo školstva snažilo presadiť právnu úpravu o povinnosti chodiť do školy v mieste trvalého bydliska.

Verejné základné školy sa v dôsledku integrácie a reakcie časti verejnosti na ňu stanú školami, do ktorých budú chodiť deti priemerných a nesolventných rodičov za trest. A to sa týka aj učiteľov vo verejných školách, lebo učitelia v bežných verejných školách nie sú na takýto typ vzdelávacieho procesu dostatočne odborne pripravení a nemajú na neho vytvorené podmienky.
Takáto premena verejného školstva a pri súčasných počtoch žiakov v triedach obmedzuje, ba znemožňuje normálny vyučovací proces. Bez zaručenia bezpečnosti žiakova zamestnancov škôl, bez psychológov, bez špeciálnych pedagógov, bez asistentov učiteľov, bez učebných a didaktických pomôcok a príslušnej legislatívy smeruje k ohrozeniu bezpečnosti žiakov a zamestnancov škôl.

Procesy, ktoré pribiehajú v slovenskom verejnom školstve od roku 1990 zrejme spejú k svojmu koncu. Zmeny, ku ktorým došlo, ho posunuli na spodné priečky v tabuľke kvalitu európskeho školstva. Sotva sa dá ešte spadnúť hlbšie. Nerozumná a bezhlavá integrácia tento úpadok nezastaví, naopak, prehĺbi ho. INEKO svojimi odporúčaniami tento úpadok základných škôl vo veľkých mestách iba urýchľuje.
 

 

"(rodicia) nechcú, aby ich výchova a vzdelávanie ich zdravého dieťaťa bolo akýkoľvek spôsobom spomaľované, ba i ohrozované" - no to je fakt drzost!

Je to cele naopak, slabsi ziaci maju sancu vyniknut a ziskat sebavedomie len medzi seberovnymi. Slabi ziaci v triede s nadpriemerne sikovnymi detmi budu navzdy len "underachievers".
 


Najčítanejšie


 1. Pavel Sibyla: Hrozná pravda o zadržaní Haščáka a väzbe Jankovskej 3 022
 2. Jozef Sitko: Je ešte Sulík politikom vládnym či už opozičným? 1 934
 3. Elena Antalová: Po Ficovi sa Pavol Habera pustil do Matoviča 1 500
 4. Věra Tepličková: Vážení Pán premiér 1 186
 5. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka 834
 6. Jozef Sitko: Prvý veľký úder od vzniku štátu oligarchii 825
 7. Tomáš Kubuš: Egypt 2020 (foto) 796
 8. Jana Júdová: Pán Gröhling, nedajte sa, bojujte 782
 9. Milan Hutera: Ako som začal fotiť objekty hlbokého vesmíru 755
 10. INEKO: Ako vyriešiť kolóny na preťažených cestách 584

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Svetlá rámp
 2. Július Kovács: Fico a Kotleba nám pripravili Vianočný darček minimálne 800 mŕtvych navrch
 3. Július Kovács: Matovič nastúp do truhly ozývalo sa z davu náckov pred jeho domom.
 4. Ján Škerko: Hra s vnúčatkami predškolského veku – improvizácia je základ
 5. Peter Biščo: Chúdence zo Smeru a Hlasu sú neinformované a zábudlivé.
 6. Stanislav Martinčko: Seriál Chobotnica na slovenský spôsob!
 7. Gabo Németh: Človek - Klaun
 8. Martin Krištoff: Zlacnenie plynu v roku 2021 je len dočasné, v ďalších rokoch jeho cena porastie
 9. Július Kovács: Jaroslav Haščák prvý žralok v sietiach justície asi jeden z objednavateľov vraždy Kuciaka
 10. Marian Vojtko: Odstrániť riziko - a úplne...


Už ste čítali?