Pozrite si aktuálne rebríčky základných a stredných škôl

Autor: INEKO | 3.8.2015 o 9:58 | Karma článku: 10,13 | Prečítané:  31169x

Hľadáte vhodnú školu pre vaše dieťa a neviete si vybrať spomedzi viacerých možností? Máte doma žiaka, ktorý chodí do školy a radi by ste vedeli viac o výsledkoch jej žiakov?

Prípadne pracujete v školstve alebo samospráve a máte záujem porovnať si výsledky žiakov vašej školy s výsledkami žiakov iných škôl? Ak áno, mohla by vás zaujímať naša letná aktualizácia rebríčkov základných (ZŠ) a stredných škôl (SŠ).

Údaje na Portáli o základných a stredných školách (skoly.ineko.sk) sme aktuálne doplnili o čerstvé výsledky Testovania 9 a externej časti maturít (za školský rok 2014/15). Vďaka doplneniu týchto údajov školy zároveň získali aj svoje predbežné hodnotenie za rok 2015 (hodnotenie za rok 2015 bude skompletizované na jeseň, keď budú dostupné aj zvyšné ukazovatele za uplynulý školský rok).

V prípade ZŠ vstupujú do hodnotenia okrem výsledkov Testovania 9 ešte aj tzv. Mimoriadne výsledky žiakov, ktoré každoročne vyhodnocuje a odmeňuje podľa vlastnej metodiky ministerstvo školstva. Mimoriadne výsledky vstupujú aj do hodnotenia SŠ, a to spoločne s výsledkami maturít a údajmi o miere nezamestnanosti absolventov (údaje o nezamestnanosti absolventov dávame do pomeru s priemernou mierou nezamestnanosti v okrese, kde hodnotená škola sídli).

Upozornenie: Hodnotenie výsledkov žiakov nezohľadňuje rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces (napríklad rozdiely v sociálnom zázemí) a nemeria ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom, a preto komplexne nevypovedá o kvalite školy. Viac o metodike a podmienkach prideľovania hodnotenia jednotlivým školám možno nájsť v sekcii Metodika na portáli skoly.ineko.sk.

V súvislosti s aktualizáciou portálu o nové údaje by sme radi upozornili aj na súčasné mierne vylepšenie metodiky hodnotenia, keď sme pri jednom z krokov výpočtu hodnotenia (pri identifikovaní najlepších a najhorších dosahovaných hodnôt v rámci jednotlivých ukazovateľov) začali eliminovať vplyv výrazných outlierov, teda škôl s hodnotami, ktoré sa najviac odlišujú od zvyčajných výsledkov (bližšie vysvetlenie možno nájsť v metodickej sekcii na portáli). Podľa novej metodiky sme prepočítali aj staršie hodnotenia škôl za predchádzajúce roky. Táto úprava prispieva k lepšej možnosti vyhodnocovania medziročných posunov v rámci hodnotenia škôl.

Medzi ZŠ sa na celoslovenskej úrovni najlepšie umiestnila škola na Krosnianskej 4 v Košiciach. Nasleduje ZŠ na ulici T. J. Moussona v Michalovciach a najlepšiu trojicu dopĺňa Základná škola SSV na Skuteckého 8 v Banskej Bystrici.

V prípade stredných odborných škôl (SOŠ) obstáli najlepšie SPŠ elektrotechnická na Plzenskej v Prešove, Obchodná akadémia v Trnave (Kukučínova 2) a napokon Spojená škola na Slančíkovej 2 v Nitre.

Pri gymnáziách potvrdilo svoju doterajšiu vedúcu pozíciu Gymnázium na Poštovej v Košiciach. Nasledujú Gymnázium Jura Hronca (Novohradská) v Bratislave a Bilingválne gymnázium v Sučanoch.

Výber najzaujímavejších výsledkov vám prinášame v tomto blogu vo forme prehľadných rebríčkov 10 najlepších škôl zvlášť za každý typ škôl (ZŠ, SOŠ, gymnáziá). Údaje za školy s najlepším hodnotením v jednotlivých krajoch a informáciu o školách s najlepším medziročným posunom vo výsledkoch žiakov si môžete stiahnuť tu. Pre kompletné výsledky vrátane výsledkov ostatných škôl navštívte náš portál skoly.ineko.sk.

Tab. 1 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: základné školy

Tab. 2 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: SOŠ

Tab. 3 – 10 najlepšie hodnotených škôl v SR v kategórii: Gymnáziá

Matej Tunega

Autor spolupracuje s inštitútom INEKO

Blog môžete podporiť na Vybrali.sme.sk.

Ak sa Vám aktivity a činnosť inštitútu INEKO zdajú prínosné, budeme radi, ak nás podporíte v našej ďalšej práci. Ďakujeme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ľudia sa na AstraZenecu sťažujú najviac, odborníci ju aj tak odporúčajú

Pri AstraZenece zatiaľ nehlásili žiadne úmrtie. Očkujú ňou mladších ľudí.

Moderná krajina

Sú svetová špička, vie o tom aj americká armáda. Zostali však na Liptove

Získali trojmiliónovú investíciu.


Už ste čítali?