Pozrite si rebríčky krajov a okresov podľa výsledkov škôl

Autor: INEKO | 26.9.2014 o 9:20 | (upravené 29.9.2014 o 14:16) Karma článku: 7,13 | Prečítané:  3180x

Upozornenie (pridané 29.9.2014): Hodnotenia škôl uvedené v tomto článku nemusia odrážať ich kvalitu, pretože v plnej miere nezohľadňujú vplyv mimoškolských faktorov na výsledky, ktoré vstupujú do hodnotenia.

Bratislavský kraj má nadpriemerné gymnáziá a podpriemerné stredné odborné školy. Základné školy v južných okresoch stredného a tiež časti východného Slovenska majú podpriemerné výsledky. Naopak najlepšie hodnotenie majú základné školy prešovského kraja.

To sú niektoré zo zistení, ktoré prináša inštitút INEKO v najnovšej analýze regionálnych rozdielov podľa výsledkov základných a stredných škôl v metodike inštitútu INEKO. Tu sú zhrnuté najdôležitejšie zistenia:

Základné školy:

  • V rebríčku okresov sa na prvých miestach umiestnili Michalovce, Kysucké Nové Mesto, Humenné a Snina. Do prvej desiatky sa dostali aj okresy Bratislava I, Košice I, Trenčín a Bratislava IV. Naopak, na posledných miestach sú Levoča, Rimavská Sobota, Revúca a Gelnica. V poslednej desiatke je aj okres Košice – okolie.
  • V rebríčku krajov sa na prvých miestach umiestnili prešovský a trenčiansky kraj, naopak, s odstupom je na konci rebríčka banskobystrický kraj.

Stredné odborné školy:

  • V rebríčku okresov sa najlepšie umiestnili Brezno, Svidník a Myjava. Na konci rebríčka sú mestské okresy – Košice IV, Bratislava II a Bratislava III.
  • V rebríčku krajov sa na prvých miestach umiestnili prešovský a nitriansky kraj, zatiaľ čo na posledných miestach sú bratislavský a  košický kraj.

Gymnáziá:

  • V rebríčku okresov sa dostali na predné pozície Bratislava II, Košice I a Poprad, do prvej desiatky sa dostal aj okres Bratislava I. Rebríček uzatvárajú Revúca, Galanta a Trebišov.
  • V rebríčku krajov sa na prvých miestach umiestnili bratislavský a trenčiansky kraj. Naopak, na posledných miestach skončili banskobystrický a trnavský kraj.

Okresy, v ktorých školy dosiahli v priemere najvyššie skóre

 

  Základné školy

  Stredné odborné školy

  Gymnáziá

1.

  Stropkov

  Detva

  Nové Mesto nad Váhom

2.

  Michalovce

  Medzilaborce

  Rožňava

3.

  Kysucké Nové Mesto

  Brezno

  Trenčín

4.

  Humenné

  Kysucké Nové Mesto

  Bratislava II

5.

  Snina

  Turčianske Teplice

  Košice I

Zdroj: INEKO. Kompletné rebríčky nájdete po bezplatnej registrácii a prihlásení v aktuálnom čísle INEKO školského newslettra.

Ako vyplynulo z analýzy, na úrovni okresov existujú pomerne výrazné rozdiely medzi základnými aj strednými školami, čo môže byť v niektorých prípadoch spôsobené malou vzorkou škôl v menších okresoch. Na úrovni krajov tieto rozdiely vo významnej miere zanikajú.

Z výsledkov nie je zrejmý jednoznačný súvis medzi ekonomickou vyspelosťou regiónov a výsledkami škôl. Z toho vyplýva, že slovenské školstvo dáva šance na základné aj stredné vzdelanie v porovnateľnej kvalite bez ohľadu na vyspelosť alebo zaostalosť regiónu. Za pozornosť stojí zaostávanie niektorých okresov, v prípade základných škôl ide najmä o okresy banskobystrického kraja, čoho príčiny však nepoznáme a ich zistenie by si vyžadovalo hlbšiu analýzu.

Pozoruhodné je aj zaostávanie bratislavského kraja vo výsledkoch stredných odborných škôl a naopak jeho prvenstvo vo výsledkoch gymnázií. Jednou z príčin môže byť, že požiadavky trhu práce v bratislavskom kraji lepšie korešpondujú s učebnými osnovami gymnázií. Preto môžu mať rodičia silnú motiváciu viesť svoje deti k štúdiu práve na gymnáziách, kam sa dostávajú najmä deti s lepšími predpokladmi pokračovať v štúdiu na vysokej škole, a následne získať lepšie uplatnenie na pracovnom trhu.

Výsledky škôl sú počítané podľa metodiky INEKO. Pri základných školách zohľadňujú úspešnosť v Testovaní 9 a v mimoriadnych výsledkoch za posledné štyri roky, pri stredných školách úspešnosť v maturitách, mimoriadnych výsledkoch a tiež mieru nezamestnanosti absolventov za posledné štyri roky. V hodnotení nie sú zahrnuté školy s malým počtom absolventov ani školy s podielom žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia vyšším ako 10 %.

Ak si chcete prečítať celú analýzu, doplnenú o tabuľky a mapky, ktoré umožnia priamo porovnať hodnotenie dosiahnuté školami v jednotlivých okresoch resp. krajoch s priemerom SR, navštívte náš školský portál, sekciu venovanú newsletteru (skoly.ineko.sk/newsletter), konkrétne jeho septembrové vydanie. Pripomíname, že táto sekcia je dostupná iba pre prihlásených používateľov. Ak ešte nie ste zaregistrovaní, môžete tak urobiť kedykoľvek, registrácia je jednoduchá a bezplatná.

Peter Goliaš, Matej Tunega

INEKO

Portál základných a stredných škôl finančne podporuje Nadácia Orange.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ľudia sa na AstraZenecu sťažujú najviac, odborníci ju aj tak odporúčajú

Pri AstraZenece zatiaľ nehlásili žiadne úmrtie. Očkujú ňou mladších ľudí.

CYNICKÁ OBLUDA

Útlocitní Rusi

No zrazu akí sú v tom Kremli útlocitní. Stačí, že neskáčeme nadšením z ich pomoci a hneď si ju berú späť.


Už ste čítali?