Ako informovať ľudí o ich budúcom dôchodku

Autor: INEKO | 26.6.2014 o 10:54 | (upravené 26.6.2014 o 11:41) Karma článku: 6,33 | Prečítané:  1498x

Raz ročne dostanete od štátu list (alebo mail s heslom na stránku), kde si nájdete informácie o vašom budúcom dôchodku. Zistíte, ako dlho už platíte odvody do prvého aj druhého piliera, koľko ste už zaplatili a aký vysoký bude za daných predpokladov váš dôchodok v čase, keď vám naň vznikne nárok.

S touto predstavou sme začiatkom apríla spustili petíciu „Chceme vedieť, aký budeme mať dôchodok“, ktorú v priebehu dvoch mesiacov podpísalo 925 ľudí. Petícia sa stretla s pomerne ústretovými reakciami predstaviteľov štátu:

„Je to dobrý nápad, no treba sa poriadne zamyslieť nad detailami realizácie,“ hovorí šéf štátneho Inštitútu finančnej politiky Martin Filko.

Podľa Sociálnej poisťovne je požiadavka v petícii legitímna. „Jej realizácia si vyžiada technickú pripravenosť, finančné náklady a určité legislatívne zmeny,“ tvrdí.

Ani ministerstvo práce nie je proti. „Zhoduje sa to s oficiálnymi zámermi Európskej komisie,“ hovorí hovorca ministerstva práce Michal Stuška.

Zdroj: SME, 2.4.2014, Aký budeme mať dôchodok, pýtajú sa analytici v petícii

Aby sme naplnili jednu z hlavných výhrad, spolu s INESS sme sa zamysleli aj nad detailami realizácie. A teraz predkladáme konkrétny návrh, ako by mal štát informovať ľudí o ich budúcom dôchodku. Pri zostavení návrhu nám pomohol Michal Mušák, analytik SLSP a tiež analytici Inštitútu finančnej politiky (IFP), za čo im ďakujeme. Dúfame, že realizácii požiadaviek z petície už teraz nebude nič stáť v ceste a v kvalite informovania verejnosti o budúcom dôchodku sa zaradíme k takým štátom ako Švédsko, Fínsko, Nemecko, Francúzsko, Holandsko alebo najnovšie už aj Rakúsko[1].

Peter Goliaš, riaditeľ INEKO

 

[1] Pozri napríklad:

http://ssreform.treasury.gov.za/Publications/Public%20Information%20Programmes%20on%20Public%20Pensions.pdf, http://www.nytimes.com/2005/02/12/business/worldbusiness/12pension.html?pagewanted=2&_r=1&, http://www.neuespensionskonto.at/.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ľudia sa na AstraZenecu sťažujú najviac, odborníci ju aj tak odporúčajú

Pri AstraZenece zatiaľ nehlásili žiadne úmrtie. Očkujú ňou mladších ľudí.

CYNICKÁ OBLUDA

Útlocitní Rusi

No zrazu akí sú v tom Kremli útlocitní. Stačí, že neskáčeme nadšením z ich pomoci a hneď si ju berú späť.


Už ste čítali?