Chceme vedieť, aký budeme mať dôchodok

Autor: INEKO | 2.4.2014 o 11:46 | (upravené 2.4.2014 o 12:06) Karma článku: 7,26 | Prečítané:  1191x

Požadujeme, aby štát každého občana priebežne informoval o jeho budúcom starobnom dôchodku. Občania dnes totiž nemajú prehľad o tom, ako sa výška nimi zaplatených odvodov prejaví vo výške ich budúceho dôchodku. Nevedia teda napríklad ani to, či a v akom rozsahu sa majú zabezpečiť na starobu súkromnými úsporami.

V  systémoch starobného dôchodkového poistenia aj sporenia sa neustále vykonávajú zmeny, ktorých dopady na výšku dôchodku sú zásadné. Občan pritom nie je informovaný o tom, ako sa budú týkať práve jeho. Okrem chystaného predlžovania veku odchodu do dôchodku sa mení aj valorizácia dôchodkov, postupne sa oslabuje zásluhovosť, chystajú sa zmeny vo výpočte dôchodkov pre účastníkov druhého piliera. V tejto súvislosti považujeme za dôležité, aby štát priebežne prepočítaval orientačnú výšku budúcich starobných dôchodkov každého dospelého občana a aby každému občanovi umožnil priebežný prístup k takejto informácii.

Myslíme si, že sprístupnenie informácie o budúcom dôchodku by pomohlo aj verejným financiám. Ak totiž ľudia nie sú dostatočne o systéme informovaní, nedôverujú mu a prispievajú doň menej, než by prispievali, ak by informácie mali. Je tiež pravdepodobné, že niektorí ľudia si neuvedomujú, aké dôsledky bude mať platenie nízkych alebo žiadnych odvodov na ich dôchodok. Ak by túto informáciu dostali, ich motivácia vyhýbať sa plateniu odvodov, by mohla klesnúť.

S cieľom zvýšiť verejný tlak na presadenie tejto zmeny sme sa spolu s ľuďmi z mimovládneho aj súkromného sektora rozhodli iniciovať petíciu. Jej prostredníctvom oslovujeme občanov, aby sa svojím podpisom pripojili k petícii.

Môžu tak urobiť tu: http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=767787

pošli na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan je najväčším favoritom. Zapíše sa do dejín svetovej cyklistiky?

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?